انتقاد شدید تشکل های دانشجویی مازندران از فیلم پایتخت

تشکل‌های دانشجویی مازندران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به ضرغامی رئیس‌ سازمان صداوسیما از فیلم نوروزی «پایتخت» به شدت انتقاد کردند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، متن نامه سرگشاده جمعی از تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های مازندران خطاب به عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به شرح ذیل است:

بسم الله الهادی
...رادیو و تلویزیون یک دستگاه آموزشى است، سینما یک دستگاه آموزشى است. باید دستگاهها را به طور مسالمت، به طور صحیح، به طور سلیم اداره کرد. (صحیفه امام - جلد‏6 - صفحه412)

جناب آقای ضرغامی، مسئول محترم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

سلام علیکم؛

احتمالا این جمله بیان شده از امام برای حضرت عالی آشنا به نظر می‌رسد که تلویزیون یک دستگاه آموزشی است. تلویزیون به مثابه یک آموزشکده‌ای است که مسئول تربیت جامعه می‌باشد. اما متاسفانه نوجوان و جوان امروزی به جای آنکه درس برادری با سایر ملت‌ها و مسلمانان را بیاموزد که او را دغدغه‌مند نسبت به تحولات جامعه جهانی کند، درس بی تفاوتی را از تلویزیون می آموزد. به جای اینکه درس فرهنگ و ارزش های دینی را از این دستگاه فرا گیرد درس تمسخر و رذایل اخلاقی را می‌آموزد. این رسانه به جای ترویج فرهنگ ساده زیستی و حمایت از مستضعفین، تجمل‌گرایی را ترویج می‌دهد و متناسب با ذائقه مرفهین جامعه دست به تولید فیلم و برنامه تلویزیونی می‌زند. چرا باید برای شاد نگه داشتن عده‌ای پایتخت‌نشین هزینه بیت‌المال را صرف برنامه‌هایی همچون فیلم "پایتخت " کرد؟

بعید می‌دانم این جملات حضرت آقا را نشنیده باشید که فرمودند:

"حالا این را هم من به شما عرض بکنم؛ غالب این شهرهایی که لهجه‌های آن ها تقلید می‌شود، شهرهایی هستند که دارای مردم غیرتمندی هستند که در حوادث مهم صد سال پیش، در مقابل دشمنان و مهاجمین ایستاده‌اند. این تصادفی نیست... یکی از مناطقی که ایستادگی سرسخت کرده، مناطق شمال است،

...اتفاقاً سعی شده است که همین‌ها از لحاظ لهجه در بین مردم سبک بشوند. یعنی تقلید می‌شود. پس ضمناً در پرانتز، به این نکته هم توجه داشته باشید... این مسلماً حرام است. در حرمت این عمل هیچ شکی نیست. "

کار رسانه جمهوری اسلامی ایران به حدی رسیده که خلاف نظر مستقیم رهبری عمل می‌کند.

جناب آقای مهندس ضرغامی؛

خنداندن مردم به هر قیمتی رسالت رسانه جمهوری اسلامی نیست. هنوز هم که هنوز است یک برنامه متناسب با فضای دینی و شاد تولید نشده است و این یکی از ضعف های مهم رسانه دینی است که نتواند بر اساس مبانی تفکری و اعتقادی خود، گریه و خنده را برای مردم به ارمغان آورد.

ریاست محترم صدا و سیما؛

هنوز یک سال و اندی از دستور مقام ولایت در پیام تمدید حکم حضرت عالی نگذشته است که فرمودند:

"سفارش اساسی اینجانب نزدیک کردن و رساندن این رسانه ی فرهنگ ساز، به طراز رسانه ئی است که دین و اخلاق و امید و آگاهی، بارزترین نمود آن باشد و رفتار اجتماعی مخاطبان و نیز نهاد حساس و مهمی چون خانواده بر اساس آن شکل گیرد و هنر و شیوه های گوناگون حرفه‌ئی و آزموده شده یا نوپدید، یکسره در خدمت رشد این شاخص‌ها در آید. "


حال از حضرت عالی می پرسیم نسبت فیلم "پایتخت " با دین و اخلاق چیست؟ اثر فرهنگ ساز این فیلم در محیط های خانوادگی چیست؟ آیا می‌توان ادعا کرد که خانواده‌ها بعد از دیدن این برنامه به سمت کمالات انسانی و ارزشهای دینی سوق پیدا می‌کنند؟ اگر واقعا این فیلم آموزه‌های دینی را منتقل می‌کند بیائید و تبیین آن را برای مخاطبین این رسانه ملی انجام دهید و الا انتظار است از پخش این فیلم جلوگیری کنید، گرچه می‌دانیم آب به جوی رفته را نمی‌توان برگرداند. و همچنین از این اقدام توهین آمیز خود که علنا خلاف شرع بین انجام گشت، رسما عذرخواهی کرده و با نظارت بیشتر خود از ارتکاب مجدد این اعمال درباره هر قومیتی جلوگیری کنید و در نهایت به فکر چگونگی انتقال معرفت دینی از طریق این رسانه به مردم و ارائه یک مدل دینی برای خنداندن مردم باشید.

بنیاد علمی فرهنگی حیات

بسیج دانشجویی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی ساری

بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت (واحد بهشهر)

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بابل

بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور بهشهر

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و فنون مازندران

انجمن اسلامی مستقل دانشجویان دانشگاه مازندران

انجمن اسلامی مستقل دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بابل

انجمن اسلامی مستقل دانشجویان پرستاری رامسر

انجمن‌ اسلامی مستقل دانشجویان دانشگاه غیرانتفاعی نیما محمود آباد

/ 0 نظر / 2 بازدید