نخستین حسگر مغناطیسی چاپی جهان ساخته شد

محققان آلمانی موفق به ساخت اولین حسگر مغناطیسی قابل چاپ شده‌اند که بر «اثر مغناطومقاومت» غول پیکر تکیه دارد.

 

 getty-275.jpg

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این پژوهش که در مجله Advanced Materials منتشر شده، توسط تیمی از موسسه حالت جامد و تحقیقات مواد لایبنیتس انجام شده است.

 

 

این محققان مدعی شده‌اند که جوهر حساس به مغناطیس می‌تواند تقریبا بر روی هر لایه‌ای چاپ شده و حاوی نسبت مغناطومقاومت غول پیکر تا هشت درصد در شرایط محیطی است. در حالتی که نسبت مغناطومقاومت غول‌پیکر یک دریچه چرخشی معمولی تنها به پنج درصد در دیسک رایانه می‌رسد، این نسبت جدید بسیار قابل توجه است.

 

 

این محققان به ادغام حسگر مغناطومقاومت غول‌پیکر قابل چاپ در یک مدار الکترونیک هیبریدی پرداختند. این مدار از یک تقویت‌کننده با یک ال‌ای‌دی تشکیل شده که بر روی یک کارت پستال چاپ شده بود. یک آهنربای دائمی به تغییر مقاومت حسگر مغناطیسی قابل چاپ برای روشن یا خاموش کردن ال‌ای‌دی می‌پردازد.

 

 

در حالیکه بنظر می‌رسد جوهر مغناطومقاومت غول‌پیکر قابل اعمال از طریق شیوه‌های مختلف از جمله رول به رول یا فلکسو است، هر شیوه نیازمند تکه‌های با اندازه متفاوت مغناطومقاومت غول‌پیکر در جوهر و همچنین گرانروی جوهر متفاوت است.

 

 

البته به گفته محققان، بررسی‌های بیشتر برای درک تاثیر اندازه تکه‌های این مغناطومقاومت بر واکنش نهایی آن بر جوهر حساس به مغناطیس لازم است.

 

ایسنا

 

 

 

/ 1 نظر / 13 بازدید
فاطمه کیایی

مرسی نگین خیلی جالب بود