نوروز از دیدگاه امام صادق (ع)

 معلّى می ‏گوید: در صبحگاه نوروز به حضور امام صادق علیه ‏السلام رسیدم. حضرت از من پرسید: معلّى آیا از امروز چیزى می ‏دانى ؟ گفتم: خیر، لیکن ایرانیان امروز را بزرگ می ‏دارند، به همدیگر تبریک می ‏گویند. امام فرمود: گرامیداشت امروز به سبب وقایعى است که براى تو بازگو می ‏کنم:

“نوروز” همان روزى است که خداوند از بندگان خود میثاق گرفت که بنده خدا باشند، براى او شریک قایل نشوند و غیر از خداوند کسى را عبادت نکنند؛ یعنى روز آزادى است.

“نوروز” همان روزى است که براى اولین مرتبه خورشید طلوع نمود؛ یعنى روز روشنایى و درخشش است.

“نوروز” روزى است که کشتى نوح بر”جودى” نشست؛ یعنى روز نجات از عذاب الهى است.

“نوروز” روزى است که حضرت ابراهیم علیه ‏السلام بت ‏ها را شکست؛ یعنى روز مبارزه با شرک و بت ‏پرستى است.

“نوروز” همان روزى است که جبرئیل امین بر پیامبر صلی ‏الله علیه ‏و ‏آله هبوط نمود؛ یعنى روز دریافت پیام الهى است.

“نوروز” همان روزى است که رسول ‏الله صلی ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله حضرت على علیه ‏السلام را بر دوش گرفت و بت ‏هاى قریش را از بالاى کعبه به زمین ریخت؛ یعنى روز پیراستن خانه ‏هاى پاک از آلودگی ‏هاست.

“نوروز” روزى است که پیامبر صلی ‏الله ‏علیه ‏و‏ آله حضرت على علیه ‏السلام را در محل”غدیر خم” به مردم به عنوان امیرمؤمنین معرفى کرد؛ یعنى روز پیمان با ولایت است.

“نوروز” همان روزى است که قائم آل محمد صلی ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله، حضرت مهدى علیه‏ السلام، ظهور پیدا می ‏کند و بر دشمنان عدالت پیروز می ‏گردد و حکومت عدل اسلامى تشکیل می ‏دهد.

قال ‏الصادق (ع): ما من یوم نیروز الا و نحن نتوقع فیه الفرج لانه من ایامنا و ایام شیعتنا، حفظته العجم و ضیعتموه انتم‏ (بحارالانوار جلد
۵۹)

امام صادق (ع) فرمودند: نوروز که می ‏آید ما منتظر فرج آل ‏محمد (ص) هستیم، زیرا نوروز از روزهاى ما و روزهاى شیعیان ما است. شما آن را از دست دادید و پارسیان آن را نگه داشتند.

/ 0 نظر / 2 بازدید