کشف آلودگی‌های دریایی با ماهی روباتیک!

محققان انگلیسی موفق به طراحی و ساخت روبات ماهی شده‌اند که قادر به بررسی کیفیت آب دریا و اعلام هشدار در زمان کشف آلودگی آب است.  

17-219.jpg

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یکی از روش‌های کشف آلودگی در اعماق دریاچه و اقیانوس‌ها، بررسی و سرشماری از جمعیت موجودات دریایی است و تغییرات نامحسوس در جمعیت ماهیان می‌تواند نشانه‌ای از بروز یک مشکل بزرگتر و لزوم رسیدگی فوری به وضعیت منطقه باشد.

سالانه هزینه زیادی صرف انجام آزمایشات بررسی کیفیت آب دریاها می‌شود و غواصان مجبورند صدها نمونه آب را از مناطق مختلف دریا و اقیانوس جمع‌آوری کنند.

محققان شرکت BMT برای حل این مشکل، روبات ماهی «SHOAL‌» را در اندازه یک ماهی تن - حدود 50 سانتی متر-  طراحی کرده‌اند.

حرکات بدن، باله و دم روبات ماهی مشابه یک ماهی طبیعی است و بدن روبات از پوسته زردرنگی ساخته شده است که امکان شناسایی راحت‌تر آن را در دریا فراهم می‌کند. همچنین پوشش‌های رنگی مختلفی برای تطبیق دادن روبات در بین جمعیت ماهیان در نظر گرفته شده است.

حسگرهایی بر روی بدن روبات ماهی تعبیه شده است که امکان شناسایی و کشف نشت مواد شیمیایی در آب را فراهم می‌کند؛ به محض تشخیص آلودگی یا برخورد با یک مورد خاص، پیام هشداری به مرکز کنترل ساحلی ارسال می‌شود.

این روبات ماهی، منطقه‌ای به وسعت یک کیلومتر مربع تا عمق 30 متری آب را تحت پوشش قرار می‌دهد.

میزان صدای تولیدی روبات ماهی بسیار کم است تا زندگی موجودات دریایی را به مخاطره نیندازد. این روبات با باطری کار می‌کند و پس از هر بار شارژ کردن قادر است به مدت هشت ساعت در دریا شنا کند.

پس از اتمام شارژ، روبات از آب گرفته شود؛ اما محققان امیدوارند که در نمونه نهایی روبات قادر باشد بطور خودمختار به ایستگاه شارژ مراجعه کند.

کیسه هوا برای روی آب نگهداشتن روبات، موقعیت‌یاب جهانی (GPS)‌ و تراشه تلفن همراه از جمله امکانات در نظر گرفته شده برای روبات ماهی «SHOAL‌» است.

در حال حاضر نمونه اولیه‌ای از این روبات ماهی با قیمت 34 هزار دلار ساخته شده است و در صورت تولید انبوه، این محصول در نخستین آزمایش در شهر بندری «گیخون» اسپانیا برای سرشماری جمعیت ماهیان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

 خبرگزاری ایسنا

/ 0 نظر / 31 بازدید